تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - داریک واحد پول ملی ! اگر به ملیت خود باز گردیم
داریک واحد پول ملی ! اگر به ملیت خود باز گردیم | عمومی ,

داریك نام اصیلی برای واحد پول ملی ایران

صدیقه فروغیان-- كارشناس سكه -- گفت: در دوره هخامنشی از دریك برای سكه های طلا و از «سیكل» یا «شكل» برای سكه های نقره استفاده می شد.
وی افزود: در دوره اشكانی نیز از «دراخم» كه بعدها «درهم» نام گرفت نیز استفاده می شد، ولی این واحد پولی نیز همچون ریال و تومان عاریت گرفته از زبانی غیر فارسی (یونانی) بود.
وی گفت: ایرانیان نخستین ملتی هستند كه در دوره ایلخانی اقدام به چاپ اولین اسكناس در جهان نموده و اسكناس خود را «چاو» نامیدند.
وی افزود: واژه «چاو» از زبان مغولی گرفته شده است. «چاو » اولین بار در تبریز به چاپ رسید، ولی در پی یك شورش در این شهر (ناشی از عدم شناخت نسبت به اسكناس و احتمال هر گونه سوء استفاده ناشی از چاپ آن)، تولید این اسكناس متوقف شد تا اینكه در دوره قاجار اسكناس دیگری با واحد پول «تومان» منتشر شد.
وی اضافه كرد: گرچه چاو را به چینیان نیز منتسب می دانند ولی این اسكناس اول بار در ایران منتشر شد.
فروغیان با بیان اینكه «تالانت» و «مین» از اسامی اوزان دوره هخامنشی است گفت: تالانت واحد پول نبود بلكه یكی از اوزان بوده و سنگین تر از قیراط است.
وی در جمع بندی مطالب خود گفت: به نظر من در بین واحدهایی كه پول ملی ایران به خود دیده ، داریك اصیلتر و ملی تر از سایرین بوده است.

نظر كارشناسان
عبدالحسین ساسان در گفت وگو با فارس اظهارداشت: برای ملت بزرگی چون ایران با یك پیشینه عظیم تاریخی درست نیست كه واحد پول خود را از كشورهای غربی به عاریت بگیرد و لذا لازم است به جای استفاده از ریال یا تومان یا حتی قران، از یك اسم فارسی قدیمی همچون داریك یا دریك (داریوشی) بهره گرفته شود.
وی افزود: بنابر نظر كریستین سن متخصص تاریخ ایران باستان، قبل از داریك نیز واحد پولی به نام «تالانت » وجود داشته است.
عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان اضافه كرد: چنانچه از برای واحد پول ملی از یك نام فارسی بهره گرفته نشد، حداقل به بهره گیری از زبانهای قومیتی ایرانی چون آذری، كردی، لری و... اقدام شود


نوشته شده توسط arman در پنجشنبه 14 شهریور 1387 و ساعت 09:09 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: