تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - سوکوک صوکوک سکوک صکوک کدام درست بود
سوکوک صوکوک سکوک صکوک کدام درست بود | عمومی ,

تقریباْ اولین وبلاگی بودیم که درباره صوکوک یا همان سکوک مطلب نوشتیم اما وقتی میهنبلاگ درهم ریخته شد ما هم این مطالب رو  از دست دادیم همینطور هم سایر مطالبی كه برای نوشتنشون كلی زحمت كشیده بودیم. ازجمله این موضوع که :

سلام دوستان عزیز امروز رئیس اداره  کتابچه ای را با عنوان ((SOKOK)) ،  (( صوکوک))  که توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و به قلم دکتر احمد مجتهد چاپ شده بود در اختیار من قرار دادند تا در موردمحتوای ان نظر خود را بگویم بنده هم از ایشان اجازه گرفتم تا در فرصت مناسب پاسخ را برای اطلاع تمام مراجعه کنندگان به وبلاگ در اینجا قرارداده و شما را هم در این موضوع سهیم نمایم

از سوی دیگر کارشناس ارزی عزیزمان هم در اینباره مکاتباتی با موسسات معتبر بین المللی داشته اند که عنوان آن (( سوکوک )) بوده است لذا  مقرر شد تا نظر ایشان را هم جویا شویم 

و اما اصل ماجرا از دید این حقیر در ادامه مطلب آمده است با اینحال نظرات شما راهم احتیاج دارم


 

اوراق بهادار صوکوک برخلاف عقیده برخی مسوولان با اوراق مشارکت متفاوت است.
به گزارش بینا، شاهین شایان آرانی مشاور بانک توسعه اسلامی در میزگرد آموزشی تامین مالی از طریق صوکوک که توسط کانون شرکت های لیزینگ ایران برگزار شد ، با بیان اینکه صوکوک روش تامین مالی مبتنی بر اصول اسلامی است که ربا در آن حذف شده تاکید کرد: اوراق بهادار صوکوک نوعی اوراق بهادار مهر و موم یا تایید شده است، از سوی دیگر نوعی گواهی سرمایه‌گذاری مشاع هم تلقی می‌شود.
وی افزود: اوراق بهادار صوکوک منابع مالی را با پشتوانه ترازنامه و دارایی‌های فیزیکی شرکت خاص اجرای پروژه‌ای (SPC) جذب می‌کنند و در عین حال به راحتی رتبه بندی شده و در بازارهای ثانویه معامله می‌شوند.
به گفته او این اوارق در بورس‌های مالزی، لوکزامبورگ و بحرین پذیرفته شده و در حال معامله کردن است. در طراحی این اوراق اصول و مبانی اسلامی ویژه‌ای باید رعایت شوند که شامل ماهیت ربوی نداشتن، ماهیت قمار در اوراق نداشتن، عادلانه بودن در ماهیت اوراق بهادار است و از طرفی باید رانت اطلاعاتی برای معامله گران وجود نداشته باشد.
شایان آرانی با اشاره به ویژگی‌های اوراق بهادار صوکوک از دید اسلامی گفت: حق، حقوق و مسوولیت‌های فروشندگان و خریداران اوراق باید در زمان پذیره نویسی شفاف، روشن و مشخص باشند. سوداهای حاصله اوراق باید از محل موضوع فعالیت تعریف شده در هنگام پذیره‌نویسی اوراق باشند و از طرفی اوراق باید با پشتوانه دارایی‌های فیزیکی و نه دارایی‌های مالی باشند.
او به استفاده صوکوک در برخی کشورها اشاره و خاطرنشان کرد: ایالت سکسونی در آلمان از طریق انتشار این اوراق جذب منابع مالی برای پروژه‌های توسعه‌ای کرده است، در آمریکا از طریق انتشار این اوراق منابع مالی متنوعی برای توسعه مسکن سازی جذب شده است، از سوی دیگر به دلیل داشتن رتبه بندی در جهت مدیریت نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی اسلامی بسیار موثر واقع شده‌اند و در عین حال این اوراق در راستای مدیریت ترازنامه و ریسک در بانک‌ها و شرکت‌های بیمه اسلامی بسیار موثر بوده‌اند.
نماینده بانک توسعه اسلامی در دوره‌های آموزشی، ارزش بازداری اوراق بهادار صوکوک تا نوامبر 2006 را بیش از 45 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار صوکوک نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند یکی از این نگرانی‌ها آن است که قدرت نقدکردن این اوراق به حد مناسب استانداردهای بین‌المللی نرسیده است، در عین حال ارزش کل بازار در این اوراق به طور نسبی بالا نیست ولی در حال رشد است اطلاعات کافی و مناسب در مورد ماهیت، ویژگی‌ها و نحوه تحلیل بازده موجود در این اوراق وجود ندارد و همچنین شاخص‌های مناسب بین‌المللی در جهت مقایسه عملکرد بازده و ریسک موجود در این اوراق وجود ندارد.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در اوراق بهادرا صوکوک علاوه بر نگرانی‌ها، جذابیت‌هایی نیز دارد این اوراق مبتنی بر اصول اسلامی هستند، رتبه شده و در بورس‌ها پذیرفته می‌شوند و تنوع در نوع دارایی‌ها بعنوان پشتوانه و سررسیدهای طراحی شده نیز وجود دارد.

كانون شركت‌های لیزینگ ایران با همكاری پژوهشكده پولی و بانكی بانك مركزی و شركت بورس كارگاه آموزشی یكروزه‌ای را با عنوان "تامین منابع از طریق صوكوك" برگزار می‌كند.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی كانون شركت‌های لیزینگ ایران، این كارگاه آموزشی یكروزه با حضور مدیران عامل شركت‌های لیزینگ، كارشناسان ارشد بانك‌های خصوصی، موسسات مالی و اعتباری و شركت‌های سرمایه‌گذاری برگزار شد.

در این كارگاه آموزشی كاربرد "صوكوك" به عنوان ابزاری كه در بازارهای مالی اسلامی و حتی غیراسلامی مورد توجه فراوانی قرار گرفته و حجم آن در سال ‪ ۲۰۰۶‬نسبت به سه سال گذشته ‪ ۱۰۰‬درصد رشد یافته، به عنوان روشی جدید در جهت تامین منابع برای صنعت لیزینگ تشریح می‌شود.

از محورهای این كارگاه آموزشی استفاده از صوكوك به عنوان ابزاری برای تامین مالی صنعت لیزینگ است تا این شركت‌ها بدون آن كه تمام منابع مالی خود را درگیر كنند، در بازارهای اقتصادی كشور حضور یافته و با پشتوانه قراردادهای اجاره به شرط تملیك، واسطه وجوه قرار گرفته، نقدینگی در سطح جامعه را جمع‌آوری و به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی سوق دهند.

جمع كل صوكوك منتشر شده توسط بخش خصوصی در پایان نوامبر ‪ ۲۰۰۶‬به ‪۴۰/۵‬ میلیارد دلار رسیده كه ایران به عنوان یكی از بزرگترین كشورهای اسلامی از این بازار بی‌بهره است.

این كارگاه آموزشی در روز بیست و هفتم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور "شاهین شایان‌آرانی"نماینده بانك توسعه اسلامی در دوره‌های آموزشی، حجت‌الاسلام "سیدعباس موسویان" كارشناس اقتصادی و رئیس پژوهشكده علوم اسلامی قم، "احمد مجتهد" رییس پژوهشكده پولی و بانكی بانك مركزی و "علی رحمانی" مدیرعامل شركت بورس برگزار شد.نوشته شده توسط arman در یکشنبه 28 مرداد 1386 و ساعت 11:08 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: