تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - بانک ملت و تجارت را واگذار شده بدانید
بانک ملت و تجارت را واگذار شده بدانید | عمومی ,

بانک ملت و تجارت را واگذار شده بدانیم؟

گروه اقتصادی   انجمن علمی :

به قرار اطلاعی که  یکی از دوستانمان (از مسئولین امور سهام) کسب کرده است به نظر می رسد که امر واگذاری بانک ملت شتاب بیشتری گرفته است. زیرا سازمان خصوصی سازی فهرست کارمندان علاقه مند به خرید سهام ترجیحی را در شرکتهای بیمه و بانکها درخواست نموده است تا 5% از سهام را به ایشان تخصیص دهد و از سوی دیگر بخشی از سهام بانکها و بیمه ها طبق مصوبه ای که از سوی دولت هم تایید شده است به سازمان تامین اجتماعی واگذار گردیده است و تنها نیاز به ثبت قرارداد رسمی می باشد تا صورت واقعی را به خود بگیرد.

در ار تباط با موضوع اول که ادارات رفاه بانکها این اقدام اولیه  را به انجام رسانده اند و بیمه ها هنوز در ابتدای راه هستند . اما در ارتباط با موضوع دوم و واگذاری به تامین اجتماعی (احتمالا شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی/شستا) جلسه ای  بین مدیران سازمان خصوصی سازی و سازمان تامین اجتماعی برگزار گردیده و صورتجلسه آن هم تهیه و به امضاء مدیران عامل رسیده است  که بر اساس آن مقرر شده تا 23% از سهام برخی بیمه ها  و همچنین حدود 6تا7درصد از سهام بانکهای تجارت و ملت به سازمان تامین اجتماعی واگذار گردد . در ارتابط با بانکها نظر بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت خرید بیش از 10% سهام توسط ذینفع واحد رعایت گردیده است اما در ارتباط با بیمه ها ممنوعیت واگذاری بیش از 20% سهام به یک شخص حقیقی یا حقوقی است که رعایت نگردیده و باید دید آیا بیمه مرکزی توان مقابله با این موضوع را خواهد داشت یا خیر .

به این ترتیب و با وجود خبر موثق صورتجلسه تنظیمی بین این دو هم  روند خصوصی سازی شتاب لازم را به خود می گیرد  و هم اینکه بخشهایی از دیون  چندین و چند ساله که با تصمیمات دولت به وجود آمده است تسویه میگردد.

همانطور که همه میدانیم دولتمردان تمام تصمیمات منطقی و غیر منطقی خودرا می گیرند و دست آخر هم اگر توان اجرای قوانین و تامین مالی بودجه های سنواتی را نداشته باشند این کسری را  یا به خزانه بانکهای دولتی وصل میکنند و یا به خزانه صندوقهای بازنشستگی . در این بین از سه صندوق بازنشستگی وضعیت تامین اجتماعی از دیگر صندوقها (لشگری/ کشوری) بدتر است.

همچنین باید اضافه کرد که هر روز با قوانین سهلگیرانه بازنشستگی پیش از موعد و از کار افتادگی و ....  به همان میزان که از ورودی این صندوقها کاسته میشود بر میزان خروجی ها افزوده می شود. لذا در شرایط مالی / پولی و اقتصادی نابسامان فعلی دولتمردان دولت نهم  چاره این ندارند جز اینکه به روش تسویه دیون از محل سهام و غیر نقدی روی بیاورند. زیرا با سیاستهای خراجگری و توزیع فراوان پول دیگر امکان توزیع نقدینگی بیش از گذشته نیست اما متاسفانه مدیریت و سهامداری این صندوقها هم روشهای کارآمد و مناسبی نبوده است و مشخص نیست که ایشان قصد دارند در روند اداره بانک نقش تاثی گذاری داشته باشند یا اینکه در فرصت مناسب داراییهای خودرا نقد خواهند کرد . لذا باید منظر باشیم و ببینیم که  مدیران تامین اجتماعی چه راهبردی را در آینده در پیش میگیرند و قضاوت را به آینده وا گذار کنیم.

 

 

 

 


نوشته شده توسط arman در چهارشنبه 9 مرداد 1387 و ساعت 12:07 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: