تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - آیا ایران زمین هم رمانی جهانی دارد
آیا ایران زمین هم رمانی جهانی دارد | عمومی ,

 محمود دولت آبادی  .

امروز میخواهم شما همکاران گرامی را به خواندن کتاب دعوت کنم :

حال هردسته از کتابها که مارا با اطراف خودمان آشنا میکنند //کتابهای روان شناسی // کتابهای سیاسی// کتب اجتماعی کتب رمان و البته کتابهای هنری که در بین دانشجویان خواهان زیادی دارد. و سایر محصولات فرهنگی از قبیل   پوستر، نوار، مجله

باید به کمک همه اینها که میشناسید بتوانیم قدم در راه تعالی بگذاریم باید همه خانواده و اطرافیان خودرا از  نقطه ای که هستند بالاتر بکشیم و چه راهی بهتر از دانش افزایی و تغییر نگرش . انسان اندیشمند بهتر از همه کار میکند و بیشتر از همه نتیجه میگیرد .

البته امروزه  خوشبختانه  فرهنگ کتابخوانی بتدریج  درحال ترویج شدن است و کتاب در سبد خانوار مردم کوی و بازار  جای می گیرد. لذا بیایید ما هم خود را جا نگذاریم. در این میان من هم به شما رمان را پیشنهاد میکنم زیرا وقتی یکبار بهایی برای خرید آن پرداخت میشود چندین نفر در خانه و خانواده میتوانند آنرا بخوانند از آن لذت برده و  از درسی که در آن نهفته است به قدر بضاعت خود بهره ها برده و استفاده نمایند. حتی باعث انسجام فکری و روانی ذهن خواننده شده و بسیاری از نابهنجاریهای زندگی مدرن را  برطرف میکند

تعریف رمان این چنین آمده است : "داستانی است كه بر اساس تقلیدی نزدیك به واقعیت از آدمی و عادات و حالات بشری نوشته شده باشد و به نحوی از انحاء شالوده ی جامعه را در خود تصویر و منعكس كند."(1)

((هگل رمان را حماسه بورژوایی و جانشین حماسه ی عصر قهرمانی می داند. "هدف رمان همانند هنر حماسی باز نمودن جهان در تمامیت آن است.))

به نظر هگل ((تقابل بین رمان و حماسه تقابل دو دوران تاریخ جهانی است كه در حقیقت حماسه شعر قلب و رمان نثر زندگی است.))

((رمان نویسی در ادبیات ایران پیشرفت قابل ملاحظه ای كرده است. به طوری كه این اواخر جویباری از داستان های معاصر به نهر ادبیات جهانی پیوسته است.))

هدف ما آشنایی با  آثار خوب و یکدست (( دولت آبادی خالق بی بدیل اولین رمان فراملی ایران  -کلیدر-  یكی از شاخصترین آثار هنری و ادبیات داستانی معاصر است..)) و بدون شک پرطرفدارترین رمان پارسی

کلیدر با حدود 20 مرتبه تجدید چاپ توسط نتشارات فرهنگ معاصر  رمانی بلند در 2400 صفحه است که شاهکار ادبیات داستانی ایران بوده هست و خواهد بود. فقط باید زمان بگذرد و زبانم لال نویسنده از جهان فانی رخت بر بندد آنوقت اسطوره ای خواهد شد که نقش غیر قابل انکار او  در تاریخ ادبایت ایران پذیرفته خواهد شد. و شاید هم مانند قیصر چندروزی بعد از مرگش فریادها برآید که چرا قبرش را سنگی  و سایبانی نیست.

من قصد ندارم شیرینی و حلاوت داستان تقریباً واقعی کلیدر را با نوشتن خلاصه ای از آن  از دهانتان دور کنم زیرا امیدوارم که به خواندن آن روی بیاورید و بخشی از تاریخ سربداران را بشناسید. گل محمدهایی که در بخشی از تاریخ ایران واقعیت داشته اند و امروزه جز داستانی پندار گونه از ایشان چیزی باقی نمانده است.  

به هر حال  در اینجا  خلاصه  ای از یکی از آثار دولت آبادی را برایتان بیان میکنم.  داستان "جای خالی سلوچ را ,  تا با نوع قلم و رمانهایش و بخشهای کوچکی از کارهای او آشنا شوید اما قبل از آن با بخش کوچکی از زندگی او آشنا شوید:

او در سال 1319 در "دولت آباد ", روستایی اینجا نزدیـك سبـزوار (بیهق قدیم) تولد یافت. تحصیلات منظمی نداشت و حتی دوران دبیرستان را به پایان نبرد , از سال های نوجوانی به كارهای مختلف سرسپرد و سرانجام در تهران از صحنه ی تأثر سر برآورد

دولت آبادی در نمایش های زیادی ایفای نقش نموده است از جمله شب های سفید نوشته ی داستایوسكی, قرعه برای مرگ (واهه كاچا), نگاهی از پل (آرتور میلر), چوب به دست های ورزیل (غلامحسین ساعدی), قصه طلسم و حریر و ماهیگیر (علی حاتمی) و ... به علت بازی در نمایش در اعماق اجتماعی اثر ماكسیم گورگی به وسیله ی رژیم شاه در سال 1353 دستگیر شد و به مدت سه سال زندانی گشت.

وی داستـان هـای زیادی نوشته است كه هجرت سلیمان، لایه های بیابانی, با شبیرو, گاواره بان, عقیل عقیل, جای خالی سلوچ, آهوی بخت من گزل, كلیدر, روزگار سپری شده ی مردم سالخورده, از جمله آنهاست. آثار داستانی او از 1342 تا 1357 یعنی به مدت 15 سال در مجموعه ی سه جلدی كارنامه ی سپنج گردآوری شده است.

دولت آبادی به علت تحصیلات نامنظم با زبان های خارجی چندان آشنایی ندارد اما آثار او به زبان های زیادی ترجمه گشته است. از جمله : گاواره بان به زبان آلمانی, داستان مرد به زبان فرانسه، جای خالی سلوچ به زبان آلمانی و فرانسه, هجرت سلیمان به زبان چینی, آهوی بخت من گزل به زبان سوئدی.

آثار غیـرداستـانـی قابل توجهی نیز از او انتشار یافته است كه می توان از نمایش نامه تنگنـا, سفـرنـامه ی دیـدار بلـوچ, مجموعه مقالات و سخنرانی های "رد" و ... نام برد.

 خلاصه داستان "جای خالی سلوچ" چنین است :

"مرگان زن روستایی روزی به هنگام برخاستن از خواب شوهرش سلوچ را نمی بیند. با نوعی حس پنهانی می فهمد كه او را برای همیشه از دست داده است و جستجـویش بـی ثمـر مـی ماند. اكنون او می ماند و دو پسر به نام های عباس و ابراو و دختری به نام هاجر. ناسازگـاری دو برادر با هم مخصوصاً قماربازی و كارهای خلاف عباس, مشكلات خانواده را دو چندان می كند. مرگان مجبور می شود هاجر را در سـن كـودكی به مرد زن داری كه زنش را فلج ساخته, شوهر بدهد. نگاه و مزاحمت های حریصانـه بـرخـی از مـردان ده نیز یكی از گرفتاری های زندگی اوست. تا آخرین حد تلاش می كند كه با كار سخت و توانفرسا سر و ته زندگی را به گونه ای بهم آورد. اما سعی و تلاش او نمی تواند چهره ی خشن زندگی را نرم سازد و در آخر مجبور می شود با جا گذاشتن پسر بزرگ و دخترش هاجر روستا را به دنبال ناكجاآباد و توهم زنده بودن شوهر ترك كند."

صحنه هـای آخر رمـان تا حـدی رمـان خـوشه های خشم اشتاین بك را به خاطر می آورد و برای همین می توان حدس زد كه بر سر مرگان و امثال او چه حوادثی پیش خواهد آمد.

 

 

 


نوشته شده توسط arman در جمعه 24 خرداد 1387 و ساعت 04:06 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: