تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - سقوط قیمت طلا و شاید هم مسکن
سقوط قیمت طلا و شاید هم مسکن | عمومی ,

طلا از اوج ۱۰۲۵ دلار برای هر اونس در آخرین روز معاملاتی به سراشیبی ۹۲۵ دلار رسیده است و میتوانید چارت آنرا در اینجا ببینید.البته وقتی به آن صفحه رفتید  30 Day Gold Chartرا کلیک کنید و رفتار سی روز گذشته را ببینید ... اگر هم میخواهید ضرر  نخریدن ها و نفروختنها و فروختنهای ۱۰ سال گذشته را  ببنید در آنجا 10 Year Gold Chart را  کلیک کنید

حالا کمی اوضاع پیچیده شد.....

آیا دلار سقوط میکند ....

آیا نفت ار زان میشود.....

آیا طلا ارزان میشود .....

آیا فلزات ساختمانی ارزان می شوند....

 آیا مسکن در ایران و امریکا ارزان می شود.....

آیا ریال ایران خودش را از دلار جدا خواهد کرد......

اگر چه بازار ما در هفته ۲ روز از بازار غرب به سبب تعطیلات آنجا و ۲ روز هم به سبب تعطیلات اینجا عقب از و اضافه کنید تعطیلات ۱۳ روزه نوروز و..... را که بیشتر از ۵۰ ورز در سال باقی نمیماند و باید این ۵۰ روز را هم در گیجی به سر ببریم که اول دلیل گرانی سکه نسبت به بازار جهانی همین گیجی و ... است اما به هر تقدیر در بلند مدت تابع ایشان هستیم... برخی تحلیلها رکود را دامنگیر اقتصاد امریکا می دانند و برخی تحلیلها بر عکس تورم را که در اداه به یکی از این تحلیلها می پردازد :

در پی کاهش هفتاد و پنج صدم درصدی نرخ پایه بهره بانکی در آمریکا، شاخص های بورس در بازارهای آسیایی در ساعات نخستین معاملات روز چهارشنبه افزایش یافت.

اما واکنش متفاوت بازارهای سهام به کاهش نرخ بهره آمریکا را از زبان بی بی سی اینگونه به عرض شما می رسانیم  :

تصمیم فدرال رزروز - همان بانک مرکزی آمریکا - در کاهش نرخ بهره به منظور کمک به بهبود شرایط اقتصادی آن کشور تاثیر چندانی بر بورس های اروپایی نداشته است و از جمله در آغاز معاملات روز چهارشنبه، 19 مارس (29 اسفند)، شاخص بهای سهام در بورس لندن
اندکی افزایش یافت اما فوراْ باز گشت کرده این افزایش را از دست داد.

در مقابل، در معاملات روز چهارشنبه، نیکی - شاخص بهای سهام در بورس توکیو - بیشتر از سه درصد افزایش یافته است و شاخص سهام در بورس های استرالیا، تایوان و کره جنوبی هم دو درصد افزایش یافته است.

شاخص نیکی در معاملات روز دوشنبه به پایین ترین رقم در 31 ماه گذشته رسیده بود.

در این حال، در پی تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ بهره برای بازگرداندن ثبات به بازارهای سهام، شاخص داوجونز در پایان معاملات روز سه شنبه بورس نیویورک بیشترین رشد را در پنج سال گذشته داشت.

بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که اقتصاد آمریکا اکنون وارد رکود شده است.

بانک مرکزی آمریکا پیش از این برای پرهیز از وحشت بیشتر بازارها پس از قرار گرفتن بانک سرمایه گذاری "بیر استرنز" در آستانه فروپاشی کامل و فروش زیر قیمت آن، دست به اقداماتی زده بود.

هنری پلسون، وزیر خزانه داری آمریکا پیشتر در روز سه شنبه اذعان کرد که اقتصاد آمریکا با "تنزل شدید" روبروست اما اظهار امیدواری کرد که در ادامه سال جاری بهبود یابد.

بانک مرکزی اکنون برای ششمین بار از اواسط سپتامبر تاکنون نرخ بهره بانکی را پایین آورده است.

بازارهای سهام آمریکا پس از اقدام بانک مرکزی صعود کردند.

بانک مرکزی امیدوار است که این اقدامات هم مانع رکود در کل اقتصاد شود و هم تا حدودی در فرونشاندن تلاطم بی سابقه در نظام مالی موثر باشد.

دانیل لیبی کارشناس یک موسه اقتصادی در آمریکا گفت: "بانک مرکزی نشان داده که بر بازگرداندن اقتصاد روی پای خود متمرکز است و در درجه بعد نگران تورم خواهد بود."

یکی از عواقب کاهش نرخ بهره می تواند به صورت تورم بهای کالاها جلوه گر شود.

این کارشناس افزود: "تا زمانیکه نظام بانکی به درستی کار نکند نمی توان انتظار سلامت اقتصادی را داشت."

در پی بحران در بخش اعتبار و وام در بازار مسکن، بانک ها از دادن وام به یکدیگر خودداری می کنند.

تاثیر مثبت بر بازارها

روز سه شنبه حتی پیش از اقدام بانک مرکزی شاخص بهای داوجونز، در بورس نیویورک بیش از دو درصد افزایش یافت. این صعود ناشی از انتظار عمومی نسبت به کاهش نرخ بهره بود.

پس از بحران مالی روزهای اخیر، امروز قیمت سهام در بازارهای آسیایی و اروپایی نشان دهنده یک بهبود نسبی بود.

در ساعات اولیه معاملات سهام در بورس های کشورهای شرق آسیا نیز شاخص بهای سهام نسبت به روز گذشته بهبود یافت و از جمله نیکی - شاخص بهای سهام در بورس توکیو - که روز دوشنبه 3.5 درصد کاهش یافته بود بیش از یک و نیم درصد افزایش پیدا کرد.

در اروپا نیز شاخص بهای سهام در آغاز معاملات در بورس های لندن، فرانکفورت و پاریس اندکی افزایش یافت.

خبر مشکلات مالی بانک بیر استرنز، بزرگترین بانک سرمایه گذاری آمریکا، و خرید آن توسط بانک آمریکایی جی پی مورگان همراه با تقبل بخشی از بدهی هنگفت آن توسط بانک مرکزی آمریکا باعث بروز نگرانی در بازارهای بورس کشورهای مختلف در روز دوشنبه و سقوط بهای سهام در این بازارها شده بود.

سرمایه گذاران در اکثر کشورهای جهان این خبر را به عنوان نشانه تشدید دشواری در اقتصاد آمریکا و آثار منفی آن بر اقتصاد جهانی تلقی کردند و نسبت به آن واکنش نشان دادند.


نوشته شده توسط arman در یکشنبه 4 فروردین 1387 و ساعت 07:03 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: