تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - من تا همین چندروز قبل از سقوط دلار خوشحال می شدم ! ! !
من تا همین چندروز قبل از سقوط دلار خوشحال می شدم ! ! ! | عمومی ,

من تا همین چندروز قبل از سقوط دلار خوشحال می شدم ! ! !

آره خوشحال میشدم و چند تایی مقاله هم درباره وضعیت بغرنج دلار و  سقوط ارزشدلار   نوشته بودم. و اینکه دوتا اقتصاد نفتی اگر با هم باشند و اعلام ککند که حاضر نیستند هیچ نفتی رو به دلار بفروشند کار دلار تمومه و تمام دلارهای ذخیره شده در دستان سیاه و سفید دنیا (خوب و بد) و تمام ذخایر دلاری کشورها فوراً تغییر پوزیشن میدن و  مثل سیلاب (بهمن) به خود امریکا بر میگرده .  اما از امروز بعد از ظهر دیگه ناراحت میشم که چنین اتفاقی برای دلار بیفته.

ساعتهای 3 بود که دوستم ا.ق از بانک خارج شد و رفت تا یه آپارتمان رو ببینه و سر فرصت با هم بریم بخریمش. یکی دوساعت بعد هم زنگ زد و گفت که اون آپارتمان پشت اداره حقوقی بانک هست  میتونی بری و ببینیش  پولت رو هم آماده کنی تا با هم بخریمش. منم تا ساعتهای 6 رفتم و دیدمش البته از پشت اف اف . یعنی صاحاب خونه گفت که ببخشید فروخته شد.  شاید حالا دیگه قیمت ملک نه تنها به قیمت نفت و طلا شباهت داره که حتی به اون شدیداً وابسته هستش.

نفت خام شیرین نیویورک 107 دلار در بشکه معامله شد . طلا به مرز 1000 دلار رسید. و .......

راستش افزایش بهای نفت  تا حدودی از تصمیم وزیران نفت  اوپک در هفته گذشته برای خودداری از افزایش تولید، علیرغم افزایش تقاضا از سوی چین، ناشی می شه. اما دلیل اصلی جای دیگریست .  بسیاری از تحلیلگران معتقدند که مبادله کنندگان نیز درحال خریداری نفت بیشتری هستند تا مانع افت بیشتر دارایی خود شوند، چرا که ارزش دلار که نفت به آن معامله می شود به شدت درحال کاهش بوده است.  ارزش دلار از تابستان گذشته تاکنون در برابر یورو و سایر ارزهای عمده درحال کاهش بوده است، و روز جمعه نیز در پی انتشار یک گزارش تازه دولت آمریکا که نشاندهنده ضعف بی سابقه بازار کار آمریکا در پنج سال گذشته بود، بار دیگر ضربه خورد.  همه این ضربه ها حالا چه راحت چه سخت توسط اقتصاد امریکا دفع میشه یا هضم میشه اما ریال که شدیداً وابسته و سنجاق شده به دلار هست چی  . تمام این موارد که گفته  شد باعث شده مبادله کنندگان به خریداری کالاها، از جمله نفت و طلا، و در ایران با نسبت شدیدتری مسکن و املاک غیر منقول  که احتمالا ارزش ماندگارتری دارند پناه ببرند.

از دیگر مصادیق این همراهی وضعیت بانکهای ایران و غرب هست . در حالی که با وضعیت تورمی فعلی کسی علاقه مند به حفظ سپرده خودش توی بانک نیست بانکها هم با بحرانهای بدی مواجه شدن. بی بی سی گفته چند بانک مرکزی مهم از جمله بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) و بانک مرکزی انگلستان اعلام کرده اند که جهت فراهم آوردن نقدینگی بیشتر برای بازارهای مالی، تدابیر اضطراری هماهنگی را به اجرا می گذارند.  این وضعیت توی بانکها ایرانی هم به شدت به وجود آمده و ادامه داره میتونید تلویزیون خودتون رو روشن کنید و مسابقه بانکها رو برای نرخهای سود بالاتر و جذب منابع بیشتر ببینید. الانه تقریباً هیچ بانکی نیست که حسابجاریش نزد بانک مرکزی قرمز نباشه.  علتش هم سقوط ارزش دلار و بالمآل سقوط شدید ریال هست . درحالی که چند نفری از بالا رفتن ارزش برابری ریال در مقابل دلار صحبت کرده بودند تعدادی هم پیدا شدند و گفتند که این کار خطرناکه . البته تعدادی مشتریان بانکها و سرمایه گذاران و حتی پولشویانی که بدهیهای دلاری به بانکها داشتند به شدت از این وضعیت سود می بردند اما حداقل اقتصاد مون به این زودی به سمت قهقرا نمی رفت.

رکورد تازه بهای نفت و احتمالاً آزادسازی قیمت  بنزین خودرو های شخصی در ایران فشار بیشتری رو به خانوارها وارد میکنه و توانایی خرید خانوارها رو به شدت پایین میاره . سال آینده  هم استثنائاً برای سومین سال متوالی  قیمت مسکن رو به بالا میره و مدلسازی دوست عزیزو اقتصاددان مقیم خارج (حامد قدوسی) رو هم به شدت دستخوش عدم دقت میکنه. که گفته بودند قیمت مسکن هر سه سال چهار سال یه بار بالا میره

 


نوشته شده توسط arman در سه شنبه 21 اسفند 1386 و ساعت 11:03 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: