تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - استعفای مظاهری هم در راه است
استعفای مظاهری هم در راه است | عمومی ,

بالاخره بعد از سالها استقلال نصفه نیمه بانك مركزی در سیاستهای پولی  ومالی كشور با رفتن شیبانی از بانك مركزی  مظاهری به صحنه آمد .

البته گفته می شود كه مظاهری به توصیه و تاكید رهبر انقلاب به بانك مركزی آمده  است و در دولت کسی نیست که چشم دیدن این میمان ناخوانده را بر سر سفره نفت ببیند. مظاهری که مستظهر به دلگرمی شخص اول مملکت شده است به این سادگیها از مواضع خود دست بر نخواهد داشت.لذا کمی میتوان به استقلال بانک مرکزی امیدوار بود.

 امابا نیم نگاهی به قوانین بودجه ای سالانه مملکت و ذات بانکداری دولتی نباید از نظر دور داشت  كه سیاستهای توسعه ای احمدی نژاد هم بدون پول , وام و اعتبار اساساً نه تنها  توسعه نیست بلكه سیاست نیست . حالا بگذریم از اینكه  با این سیاستها هم  حتی اگراجرا شوند راه به هیچ جایی نمیبرد و تنها فقرا از صحنه روزگار محو میشوند و اندكی بعد تعدادی فقیر بدهكار جانشین  فقیران از صحنه محو شده می شوند .

بنا بر این اگر چه مظاهری خزانه را سه قفله كرد اما اكنون شرایطی حاكم است كه هر بانكی بدون اطلاع بانك مركزی میتواند بیش از منابع موجود خود را خرج كرده و سند بستانكار را برای بانك مركزی ارسال نماید و این یعنی هیچ .... هیات دولت و مجموعه پول نشناسان دولتی اما همچنان درحال گل زدن به دروازه خودی هستند .

حساب ذخیره ارزی هم كه تكلیفش روشن هر روزه اخباری منتشر میشود كه حكایت از ورود موز كنیایی پرتقال مصری نارنگی پاكستانی و شیر مرغ تا جان آدمیزاد چینی دارد.   به هر بهایی باید قیمت كالاها پایین بماند.

 اما مسكن وارداتی نیست . تازه اگر هم كمی بالا برود برای برخی آدمها بد نیست. خصوصاْ  آدمهایی كه به طول و عرض دیوانسالاری .... وابسته اند.

حالا که موانع مذهبی و .... انواع بورسها ی طلا و نفت و... برای معاملات اتی و .... برداشته می شود. و هر روز نهادهای مالی جدیدی متولد میشوند که کمی تا قسمتی ممکن است آنده  مملکت را به سوی مدنیت و توسعه هموار سازند. اکنون اگر طبقه متوسط شکل بگیرد  بازاری برای چپاول نیست و خمسی به برخی از سوپر استارها نمی رسد .  مافیای بازار سنتی خود را در محاصره می بیند و بیش از این تکیه متجددین را بر مسند نهادهای سیاستگذاری و اجرایی قدرتمند برنمیتابد.

لذا ممکن است مظاهری هم ببیند دلیلی وجود ندارد تا عمر خودرا در برابر طوفان تلف كند‌.

به هر تقدیر تا كنون كه خوب ایستاده است اما اگر زمزمه های كودتای سیاسی علیه وی بالا بگیرد  او عطای سنگر اقتصاد را به لقایش خواهد بخشید .


نوشته شده توسط arman در پنجشنبه 16 اسفند 1386 و ساعت 02:03 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: