تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - خرید و فروش وام غیرقانونی و كلاهبردای است
خرید و فروش وام غیرقانونی و كلاهبردای است | عمومی ,
 
رییس‌كل بانك مركزی:
خرید و فروش وام غیرقانونی و كلاهبردای است
 

 آگهی‌های خرید و فروش وام غیرقانونی و كلاه‌برداری است و ما به مراجع مختلف شكایت كرده‌ایم، البته چون بانك مركزی ضابط قضایی نیست نمی‌تواند راسا مقابله كند به گزارش ایران اکونومیست طهماسب مظاهری ـ رییس‌كل بانك مركزی ـ در حاشیه جلسه هیات دولت میزان نرخ تورم در 12 ماهه منتهی به آذر ماه را 17.2 درصد اعلام كرد.

وی درباره‌ حضور نداشتنش در مراسم افتتاح بانك قرض‌الحسنه اظهار كرد: من در آن زمان سفر و ماموریت كاری بودم.

مظاهری همچنین در زمینه‌ علت تعطیل نكردن بانك‌ها در تعطیلات اخیر گفت: به هر حال نظام بانكی یك خدمتی را باید به مردم بدهد و همكاران سیستم بانكی مسوول ارائه‌ این خدمات هستند روز دوشنبه كه همه‌جا تعطیل شد عملا اولین روز كاری بانكی با بانك‌های خارج كشور بود و باید بالاخره تعهداتی كه بوده است انجام شود.

مردم، سرمایه‌گذاران،‌ واحدهای تولیدی بالاخره برای این روز حساب كرده بودند و تعطیلی پیش بینی نشده می‌توانست به این تعهدات لطمه بزند. برای داخل كشور هم كسانی كه كسب و كاری دارد و دریافت و پرداختی داشته‌اند اگر بانك‌ها تعطیل می‌شد خدشه‌ای در كار آنها انجام می‌شد مردم هم نیاز به نقدینگی داشتند و تعطیلی بانك‌ها مشكلاتی برای مردم فراهم می‌كرد، امروز در دولت از همكاران بانك به خاطر خدمات در روزهای اخیر تشكر شد.

رییس كل بانك مركزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه بانك‌ها از پرداخت تسهیلات خودداری می‌كنند، گفت: عملا تسهیلات پرداخت می‌شود تنها محدودیتی اتفاق افتاده است این است كه در اعطای تسهیلات از منابع بانك مركزی پول نخواهند و اضافه برداشت یا وصول وام از بانك مركزی یا به تعبیر عمومی و رایج چاپ پول از بانك نخواهند و این را محدود كرده‌ایم. در حدود شش هزار میلیارد تومان متوقف كرده‌ایم. كاری كه بانك مركزی كرده این است كه برای وصول و بازپرداخت این شش هزار میلیارد تومان هم اقدام جدی نكرده‌ایم كه مشكل كمتری پیدا شود. اما در ابتدای سال آینده بانك‌ها باید این رقم را پس بدهند.

وی گفته: اگر محدودیتی وجود داشته باشد به دلیل این است كه از طریق بانك مركزی پول جدیدی به اعتبارات تزریق نشود این محدودیت صحیح است این به مفهوم وام ندادن بانك‌ها نیست بانك‌ها منابع و سپرده‌ها و وصول مطالباتشان منابعی است كه از آن وام پرداخت كرده و می‌كنند. برخی بانك‌ها بیش از منابع خود ایجاد تعهد كرده‌اند كه مسوولیت هیات مدیره‌ بانك‌هاست كه آن را تامین كنند، توقف پرداخت پول از بانك مركزی به نفع همه مردم است چرا كه چاپ پول تولید ثروت نمی‌كند.

مظاهری درباره اینكه از حساب ذخیره‌ ارزی چه میزان وام پرداخته شده و چقدر پس گرفت شده است؟ گفت: سه ماه یك بار آمار اعلام می‌كنیم موجودی آخرین هفته‌ای كه داریم 10 میلیارد دلار است ولی جزئیات كامل كه چقدر داده‌ایم و چقدر پس می گیریم و چقدر مطالبات است 15 اسفند اعلام می‌شود.

وی درباره‌ فروش اوراق مشاركت از سوی دولت و رقم این اوراق اظهار كرد: رقمی كه در دست بانك‌هاست حدود 1700 میلیارد تومان است باز هم تا آخر سال چند قلم دیگر منتشر می‌شود.

او درباره‌ تدابیر بانك مركزی برای مقابله با تورم گفت: در این زمینه هم فكر كردیم و كار كرده‌ایم و هم اقدام كرده‌ایم.

مظاهری درباره استفاده از كارت ملی برای عملیات بانكی تصریح كرد: وجود كارت ملی در مبادلات بانكی چون برای همه مردم تولید نشده است در عملیات بانكی الزامی نیست اما شماره‌ ملی برای همه اتباع ایران وجود دارد و الان ارائه‌ شماره‌ كارت ملی الزامی است.

وی درباره‌ آگهی‌های خرید و فروش وام نیز گفت:‌ اینها حتما غیرقانونی است بعضی كلاه‌برداری است بعضی هم كارهای غیرقانونی است ما به مراجع مختلف شكایت كرده‌ایم، البته بانك مركزی ضابط قضایی نیست كه بتواند راسا مقابله كند.

وی درباره‌ نظر برخی مبنی بر تورم‌زا بودن تسهیلات زودبازده به خاطر رفتن به سمت واسطه‌گری گفت: تسهیلات زودبازده از انواع تسهیلات خیلی خوب است چون زود بازدهی دارد و نقدینگی را با عرضه كالا و خدمات زود پوشش می‌دهد اما اینكه این تسهیلات به جایی دیگر منتقل می‌شود در مورد همه تسهیلات وجود دارد. بانك‌ها این دقت دارند كه این تسهیلات مورد نظارت قرار گیرد كه برای پروژه‌ مورد نظر هزینه شود و تولید آن نیز هر چه زودتر پیش بیاید تا اثر تورمی آن به حداقل برسد.


نوشته شده توسط arman در چهارشنبه 19 دی 1386 و ساعت 08:01 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: