تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - تعاونی کارکنان ایران خودرو فرند خلف ایران خودرو و عامل افزایش قیمتها
تعاونی کارکنان ایران خودرو فرند خلف ایران خودرو و عامل افزایش قیمتها | عمومی ,

به حكم وظیفه و با توجه به برخی اطلاعاتی كه از طریق دوستان همكار در تمامی بانكها به ما می رسد بر خود واجب میدانیم كه دست به افشاگری زده و گاه به گاه دست برخی عوامل تورم و گرانی و شیادی را (در محصولات مختلف) به همه معرفی كنیم امروز هم درباره خودرو قلم میزنیم:

 در این وانفسایی كه با وجود كمبود بنزین و معبر برای تردد وسائط نقلیه باید سقوط قیمت خودرو را شاهد باشیم چه شده كه قیمتها همه روزه رو به ترقی هستند و اینچنین ماشین نایاب شده است؟

  1. بدون شك اوضاع بد نقدینگی در این ارتباط بی تاثیر نیستند و یكی از اصلی ترین عوامل ركود بازارهای مسكن و تولید و.... بوده است تا سبب شود مردم نقدینگی خودرا وارد بازار اتومبیل نمایند.

  2. از دیگر عوامل شرایط بسیار مناسبی است كه برای صاحبان خودروهای فرسوده قائل شده اند و با پرداخت نزدیك به 2میلیون تومان به ایشان از یكسو و تزریق منابع بانكها تحت عنوان وام خرید خودرو به سمت تقاضا بشدت دامن زده میشود . دیگر خودرو فرسوده در حل تردد نیست كه از رده خارج میشود بلكه خودروهای مرده ای كه استارت هم نمیخورند عوض میشوند.

مافیای خودرو ساز  كه با وجود سالها تلاش نتوانست این طرح نه چندان منطقی و عقلانی را به دولت خاتمی تحمیل نماید با ورود دارو دسته سیسیلیها كه از هیچ چیز سر در نمی آورند بجز تسهیلات ارزان قیمت بانكی توانستند این خواسته خودرا تحمیل نمایند. البته در این تحمیل شرایط غیر منطقی یك باند كوچك سه یاچهار نفره در وزارت كشور هم بی تاثیر نبودند . ایشان كه  در مرحله اول تعویض خودروهای فرسوده بر موج سوار شده بودند تعداد بسیار زیادی خودرو را ثبت نام كرده و با واگذاری و فروش آن به دیگران به  سود بادآورده و كلانی دست یافتند . علی رغم این موضوعات همانگونه كه كم و بیش عیان شده است بدنه دولت توانست از بلایی به نام نقدینگی  سر در آورده  وبا اشتباه خود آشنا شود . لذا قصد دارد از این به بعد طرح تعویض خودرو های فرسوده را بدون سوار كردن بر گرده بانكها به پیش ببرد لذا از سال آینده فقط مبلغ نقد به صاحبان خودرو تحویل می گردد.  هر چند كه حالا دیگر خودرو های 500هزار تومانی با گرفتن 2 تا 3 میلیون تومان امتیازت مختلف اسقاط (تعویض) شده اند و دیگر كمتر كسی پیدا می شود كه حاضر باشد با گرفتن یك ونیم میلیون ناقابل خودرویی را كه در مراحل قبل تعویض نكرده از رده خارج كند.

 

  1. یكی دیگر از عوامل جلوگیری از شماره گذاری خودرو های بنزین سوز بود. هرچند كه تولید كارخانه ها  بیشتر از نیاز طرح تعویض را هم پاسخگو نیست با اینحال جو روانی مناسبی پیش آمد تا آب را به آسیابی كه می خواهند بریزند. و معدود خودرو موجود در بازار از رانت افزایش قیمت بهره مند گردد.

  2. در این بین گران شدن قیمت جهانی محصولات فلزی و قطعات اتومبیل نیز تاثیراتی هرچند كوچك در گرانی داشته اند . اما با توجه به برخی موارد میتوان از آن چشم پوشی نمود. ازجمله افزایش تیراژ و داخلی سازی قطعات و...

 

  1. به تمام این شرایط دلالان و مافیای موج سوار را هم باید افزود.

 

در گذشته هم مافیای صنعت خودرو نشان داده بود كه می تواند از هر آبی كره بگیرد. با اینحال اینروزها وضعیت جور دیگریست .امروزه ایشان كه دیگر با اشباع ظرفیت فروش خودرو آب را از جوی رفته می دید چاره كار را در آن دید كه  كمی هم  از دلالان كمك بگیرند تا جیب مردم را هر روزه خالی تر كنند. یكی از این نكبتها كه به جان ثروتهای مردم انداخته شد تعاونی خاص كاركنان ایران خودرو بود. این شركت به ظاهر تعاونی با دریافت امكانات و انواع محصولات و خودرو از ایران خودرو انها را در بازار به قیمتهای بالایی فروخته و حتی با دریافت ضمانتنامه های تعهد پرداخت بانكی از برخی مشتریان خودرو ها را به قیمت مناسبی با شرایط نسیه چندین ماهه واگذار می نماید. مشتریان نیز كه برای تامین مالی خودروهای گران را خریده اند دو راه پیش رو دارند یا فروش به قیمتهای ارزان و یا دامن زدن به التهابات بازار در جهت افزایش قیمت كه با وجودتمامی شرایط گفته شده در بالا به راحتی راه دوم را برگزیده و در آن پیروز هم می شوند.

با تمامی این اوصاف باید منتظر بمانیم و ببینیم كه با فروكش كردن این تبها چه تب جدیدی را به جان بازار خودرو می اندازند تا این صنعت نیمه مرده را دوباره سر پا نگه دارند. آیا واردات خودرو با مشكل مواجه خواهد شد یا ....


نوشته شده توسط arman در دوشنبه 10 دی 1386 و ساعت 10:12 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: