تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - بحران واگذاری بانکها
بحران واگذاری بانکها | عمومی ,

باید بحران دیگری را با عنوان " بحران واگذاری بانک ها " بر عدد بحران های  گریبان گیر دولت بیافزاییم ، یا اینکه شرکت های تابعه این بانک ها که در بخش خصوصی فعال هستند از جمله سرمایه گذاری های وابسته به بانک ها ؛ منجی این واگذاری ها خواهند شد  ؟

دولتی که تنها ابزار توسعه را توزیع پول سکه و اسکناس میداند چه خواهد کرد. آیا واقعاْ راضی شده است که ان تنها ازار خود ار به معنای واقعی به بخش خصوصی بسپارد یا نه ؟

باور کردنی نیست اما به هر حال اتفاقات جدیدی در راه است شاید هم بنگاههای شبه دولتی و انهایی که ۲۹ سال به فروش املاک مصادره ای مشغول بوده اند حالا رویای تملک عظیم ترین نهادهای دولتی را به ثمن بخس در سسر دارند

بانک ملت که ۲۵میلیارد دلار ارزش دارد و با قبول این ارزش باید بهای هر سهم را بالغ بر ۱۷۰۰ تومان بدانیم اکنون آینده تاریک و راه ۱۳۷تومان را پیش رو دارد.

و بلوک عمده آن حد اکثر ۴۰۰تا ۵۰۰ تومان را

شاید هم به فروش نرسیدن فولاد ریشه در این دارد که همه پولهای خودرا غلاف کرده اند تا اول بانکها را بخرند و بعد با پول بانکها تمام شرکتها را ... ...

در حالی که سازمان خصوصی سازی به عنوان نماینده دولت ، گامی به پس نهاده و بر خرده فروشی سهامی که پیش از این بازار حاضر نشد تا بابت خرید به صورت عمده آن پولی خرج کند ، تسلیم شده است ؟ بر سرنوشت واگذاری های مشمول اصل 44 که مهمترینشان در آینده نزدیک واگذاری سهام بانک هاست چه خواهد آمد ؟

عدم استقبال بازار خرید عمده سهام فولاد مبارکه و ایرالکو نشان از آن داشت که بازیگران بورس حاضر به پذیرش ریسک این سرمایه گذاری عمده نیستند و دولت هم اکنون قصد دارد تا زمینه ای فراهم کند تاریسک را میان خریداران خرد که چندان تحلیل درستی از بازار ندارند ، تقسیم کند .

 

نکته مهم در این میان آن است که نفدینگی در اختیار سهامداران خرد چه قدر برآورد می شود . در حالی که آمار نشان می دهد ، میزان سهام تحت مالکیت سهامداران خرد در بازار چندان زیاد نیست ، آنان چقدر توانایی دارند تا با فروش سهام در اختیارشان ، سهام واگذاری های جدید را جذب کنند .

 

در این صورت آیا مجددا بازار شاهد صف های فروش سهام دیگر نخواهد بود ؟ از سوی دیگر تبلیغات و اطلاع رسانی انجام شده به میزانی بوده است که باعث ورود نقدینگی جدید به بازار شود ، تحلیل همه این گزینه ها اساسا چشم انداز مایوس کننده ای را پیش رو قرار می دهد . Image

در این میان اما نگرانی بزرگ ، واگذاری سهام بانک هاست . اگر چه در مرحله اول سهام 5 در صدی به بورس عرضه می شود و بنابر تجارب قبلی سریع فروش خواهد رفت ؛ اما آیا این استقبال برای فروش باقی سهام این بانک ها کافی است ؟ برخی پیش بینی ها خبر از آن می دهد که سرمایه گذاری های وابسته به بانک ها ، سهام بنگاه ها را جذب کنند، اما آیا این رفتار اهداف واقعی سیاست های اصل 44 را که در واقع پویایی اقتصادی است را محقق خواهد کرد ؟

 

به نظر می رسد دولت به جای آنکه خرده فروشی را در دستور کار قرار دهد که به نوعی تضعیف مجدد بورس خواهد بود ، تمهیدات دیگری را از جمله مطالعه روی قیمت مناسب ، مذاکره با خریداران ، تشکیل بازارهای عمده فروشی ، خرده فروشی ، توسعه هر چه سریعتر شرکت های تامین سرمایه را در دستور کار قرار دهد و نکته مهمتر آن است که از مسابقه خصوصی سازی خود دست بردارد .

 


نوشته شده توسط arman در یکشنبه 25 آذر 1386 و ساعت 03:12 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: