تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - ممنوعیت اعطای تسیهیلات به شرکتهای غیر وابسته
ممنوعیت اعطای تسیهیلات به شرکتهای غیر وابسته | عمومی ,
رئیس دیوان محاسبات کشور در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی ، خواستار جلوگیری از اعطای تسهیلات شبکه بانکی کشور به چندین شرکت بزرگ شده است.

درحالی که با ابلاغ بخشنامه احیاء سازمانهای دولتی میخواهند ته مانده منابع بانکها رابه شرکتهای وابسته ای که به کاست قدرت مربوط هستند بدهند نمیدانم این اخبار یعنی چه ؟
براساس نامه دیوان محاسبات کشور به بانک مرکزی برخی شرکتها با اهداف مشخص و ایجاد شرکتهای هرمی و خانوادگی و با استفاده از روابط غیرعادی و خاص توانسته اند ، مبلغ قابل توجهی از شبکه بانکی کشور تسهیلات دریافت کنند و در بازپرداخت آن تعلل ورزند که دیوان محاسبات ، دلیل این مساله را ضعف مفرط واحدهای نظارتی دانسته است.
دیوان در این نامه بانک مرکزی را موظف کرده است در اسرع وقت و به طور جدی از اعطای تسهیلات جدید به این شرکتها خودداری و فهرست اشخاص دارای بدهی معوق را به آن نهاد اعلام کند.
در نامه دیوان محاسبات ، هیچ اشاره ای به میزان وثائق تودیعی این شرکتها نزد بانکهای عامل نشده و صرفا بدهی ها مورد توجه قرار گرفته است.
یک مقام آگاه در دیوان محاسبات کشور درخصوص جزییات نامه ارسالی به بانک مرکزی گفت: در نامه دیوان محاسبات کشور به رئیس کل بانک مرکزی از 52شخصیت حقیقی و حقوقی دارای بدهی های معوق سنگین به نظام بانکی کشور که عموما دولتی هستند، نام برده شده است.
وی افزود: مجموع بدهی این شرکتها به شبکه بانکی کشور بالغ بر 800میلیارد تومان ، 50میلیون دلار، 70میلیون یورو و 25میلیون ین است.
به موجب نامه مذکور، پرداخت هر گونه تسهیلات تحت هر شرایط و عنوان تا زمان تسویه کامل بدهی این شرکتها به آنها ممنوع است.
این مقام آگاه تاکید کرد: نامه دیوان محاسبات کشور به لحاظ حقوقی کاملا مستند و الزام آور است و بر همین اساس بانک مرکزی طی نامه ای به تمامی بانکها دستورالعمل فوق را ابلاغ کرده و بانکها نیز مراتب را به اطلاع کلیه شعب خود در سراسر کشور رسانده اند.
وی با خودداری از ذکر اسامی شرکتهای تحریم شده ، گفت: برخی از شرکتهای خودروسازی در این فهرست قرار دارند ضمن این که شرکتهای دولتی فعال در بخش صنعت نیز بخش مهمی از این فهرست را تشکیل می دهند.
این مقام مسوول همچنین اعلام کرد: فهرست دوم افراد حقیقی و حقوقی بدهکار به شبکه بانکی کشور نیز طی هفته آینده اعلام خواهدشد.

نوشته شده توسط arman در دوشنبه 5 آذر 1386 و ساعت 06:11 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: