تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - مشکلات سیستم بانکی ناشی از دولتی بودن آن نیست
مشکلات سیستم بانکی ناشی از دولتی بودن آن نیست | عمومی ,

مشکلات سیستم بانکی ناشی از دولتی بودن آن نیست

همه میدانیم كه  پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به موجب لایحهِ قانونی ملی شدن بانک‌ها، دولت اداره بانک‌ها را به عهده گرفت و به موجب اصل 44 قانون اساسی، صنعت بانکداری به بخش‌ دولتی واگذار گردید.     برخی از كارشناسان و همكاران ما در سیستم بانكی معتقدند بسیاری از مشکلات نظام بانکی از جمله :

·         از دست رفتن انگیزه

·         ساختار مالی نامناسب

·         حجم بالای مطالبات معوق

·         تخصیص غیربهینه اعتبارات و

·         عدم تحرک و پویایی

 ناشی از دولتی بودن بانک‌ها و اعمال مدیریت دولتی بر نظام بانکی است. برخلاف سهام‌داران بخش خصوصی که انگیزه سودآوری دارند، توجه دولت‌ها به تأمین مالی پروژه‌ها و برنامه‌های عمرانی است. برهمین اساس، دولت‌ها معمولاً تکالیفی بر بانک‌ها تحمیل می‌کنند و انتظار آنها از نظام بانکی انجام این تکالیف است، نه سودآوری. ‌ البته اگر دلتها این اهداف را هوشمندانه دنبال كنند با توجه به دست آوردهایی كه به دست می آید میتوان از زیانهای وارده بر پیكره سیستم بانكی چشم پوشی كرد اما وقتی منابع و سپرده های بانكی بعنوان ابزاری برای افزایش رای سیاسیون مورد استفاده وواقع میشود به واقع منافعی وجود كه از مضرات آن درگذریم. از سوی دیگر بانكها و موسسات خصو.صی كه به مسئولیتهای اجتماعی خود واقف هستند از هر موسسه 100درصد دولتی كه كج دار و مریز برخورد می نماید نتیجه بهتری را به دست می آورد.


به طور کلی، دولتی بودن ساختار بانک‌ها در ایران باعث شده که آنها به عنوان یک نهاد مالی عظیم یا یک خزانه‌ در اختیار دولت قرار گرفته و کسری بودجه‌ها، مشکلات اقتصادی و بی‌انضباطی‌های مالی دولت را از منابع خود تأمین کنند. از همین روی بود كه اعضای كابینه و دولت خاتمی تا روزهای آخر هم دست از بانكداری دولتی نشستند  و درست در واپسین روزها كه اسب پیر و فرتوت دولت را دراختیار رقیب دیدند ترجیح دادند كه در كوس خصوصی سازی و بانكداری خصوصی بدمند همچنین مجلسیون نیز بخشی از فشارهایی را كه نمیتوانند به بودجه دولت وارد نمایند تحت عنوان تكالیف و تبصره ها بر دوش بانكها میگذارند.

در دو دههِ اخیر، دولت همواره سعی نموده از طریق تخصیص اعتبارات توسط نظام بانکی و بانک مرکزی، بنگاه‌های ناکارای دولتی را مورد حمایت قرار دهد. واضح است که چنین وضعیتی در کنار توزیع اعتبارات بین بخش‌های غیردولتی و تعیین سقف‌های اعتباری در این بخش، اعطای تسهیلات که مهمترین محل کسب درآمد بانک‌ها محسوب می‌شود را با مشکلات اساسی مواجه می‌سازد. به علاوه، دولتی بودن باعث شده ترکیب‌ نیروی انسانی بانک‌ها کم تخصص و ناکارا باشد، چرا که تنها حدود 20 درصد کارکنان بانک‌های دولتی دارای مدرک کارشناسی و بالاتر هستند. در حالی که این نسبت در بانک‌های خصوصی حدود 70 درصد است. این در حالی است که با توجه به تلاش برای غیر ربوی شدن بانک‌ها، کارکنان باید توان کارشناسی و ارزیابی پروژه‌ها و اعمال نظارت را داشته باشند. دخالت فاکتورهای سیاسی و غیرعلمی در گزینش مدیران، بدون در نظر گرفتن معیارهای شایسته‌سالاری و بیشتر بر مبنای گرایشات سیاسی، از دیگر مشکلات نظام بانکی کشور است. دولتی بودن، بانک‌ها را در حد یک کارگزار پایین آورده است که به دریافت وجوه مربوط به انواع قبض‌‌ها و پرداخت حقوق کارکنان دولت می‌پردازند و همین نگاه، باعث اتلاف انرژی بانک در کارهای کم بازده و کم اهمیت می‌شود.


تعیین دستوری و پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ سود سپرده‌ها بر اساس خواست دولتمردان، بانک‌ها را در تجهیز منابع با مشکل مواجه ساخته و آنها را مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌نماید که نتیجه این امر، ساختار مالی نامناسب، حجم بالای مطالبات معوق وتخصیص غیربهینه اعتبارات خواهد بود. همچنین دستوری بودن تعیین نرخ سود در کنار  تکلیفی بودن تسهیلات اعطایی و تعیین سقف‌های اعتباری، نظام بانک‌ها را دچار تبعیض و بی‌عدالتی و دامن زدن به رانتهای فاحش کرده است. ‌ لذا ، ساختار ناسالم بانكداری و اقتصاد كشور عزیز ما  باعث شده تا بانكداری خصوصی نیز طرفه ای از این ماجرا نبسته و با  سایه افكن شدن فضایی مافیایی بر بانكداری خصوصی و فضای مناسب برای جولان دادن مافیاهای اقتصادی  برخی از گروهها همواره در تلاش باشند تا نهادهای قدرتمند اقتصادی خصوصاً نهادهای مالی را در اختیار گیرند  .

 


نوشته شده توسط arman در پنجشنبه 17 آبان 1386 و ساعت 07:11 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: