تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - نظام بانكی یك نظام وارداتى غربى است كه از آغاز بر اساس رباخوارى بنا شده است
نظام بانكی یك نظام وارداتى غربى است كه از آغاز بر اساس رباخوارى بنا شده است | عمومی ,

آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی در دیدار رییس بانک مرکزی:
 نظام بانكی یك نظام وارداتى غربى است كه از آغاز بر اساس رباخوارى بنا شده است
 من نمیدانم این آقایان چرا از بنیاد به دانشگاه و یا محضری میروند که قرار نیست تایید شوند آنیکی را مثلا ببینید یکروز به دانشگاه امیر کبیر میرود یکروز به دانشگاه هولوکاست یکروز به کلمبیا  و این یکی هم با کسی نشسته است که فلسفه پول و ربا و سود اوراق مشتقه و.... را میداند اما ......

 آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی اظهارداشت:مشكل مهم بانكدارى فعلى این است كه نظام كنونى یك نظام وارداتى غربى است كه از آغاز بر اساس رباخوارى بنا شده و آنها كه براى اصلاح آن كوشیدند بجاى اینكه نظام مزبور را از ریشه دگرگون كنند، به اصلاح صورى آن پرداختند.

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت ‌الله العظمی مكارم شیرازی، در دیدارى كه دكتر مظاهرى رییس بانك مركزى با آیت‌الله العظمى مكارم شیرازى داشت، مظاهرى درباره مشكلات بانكدارى بدون ربا و وضع كنونى بانك‌ها و طرح جدیدى كه براى حل این مشكلات از طریق محاسبه تورم در نظر گرفته شده بحث مبسوطى بیان كرد و از این مرجع تقلید رهنمود خواست.

این مرجع تقلید در جواب گفت كه مشكل مهم بانكدارى فعلى این است كه نظام كنونى یك نظام وارداتى غربى است كه از آغاز بر اساس رباخوارى بنا شده و آنها كه براى اصلاح آن كوشیدند بجاى اینكه نظام مزبور را از ریشه دگرگون كنند، به اصلاح صورى آن پرداختند لذا بسیارى از مردم براى گرفتن وام فاكتورهاى صورى تهیه كرده و وام مى‌گیرند و در هر جا خواستند مصرف مى‌كنند بى آنكه یكى از عقود شرعیه رعایت شده باشد و گاه تهیه این فاكتور مصنوعى با هدایت بعضى از مسوولان بانك‌ها انجام مى‌گیرد و در هر حال رباخوارى تمام عیار انجام مى‌گیرد.

مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: اما مسأله تورم و نرخ آن یك واقعیت است كه ما همیشه در دراز مدت به آن فتوا داده و مى دهیم. مثلا در مورد مهریه‌ها، دیه‌ها، ضمانات و كلیه بدهى‌هایى كه زمان زیادى مانند ده سال یا بیشتر بر آن گذشته، با پرداختن مبلغ سابق بدون افزودن مقدار تورم متوسط اشیاء برائت ذمه حاصل نمى‌شود و اداى دین صدق نمى‌كند. حال اگر بتوانید این فرهنگ را حتى در كوتاه مدت و در یك سال به عنوان یك واقعیت در سطح عموم مردم جا بیندازید می‌توان حل مشكل را از این طریق پیگیرى كرد.

وی تصریح كرد: به تعبیر دیگر اگر ارزش پول در نظر عامه مردم بر اساس قدرت خرید شناخته شود و این امر تبدیل به یك عرف عمومى شود به طورى كه اگر در بازار كسى به دیگرى مثلا یك میلیون تومان مدیون باشد در رأس سال تورم را بر آن بیفزاید، این مسأله در محافل علم اقتصاد به رسمیت شناخته شده اما باید در عرف عام نیز پذیرفته شود تا بتوان بر اساس آن حكم شرعى صادر كرد.

در پایان این بحث مبسوط قرار بر این شد كه رییس بانك مركزى سؤالات شرعى مربوط به این مسأله را كتباً تنظیم كرده تا آیت‌الله العظمی مكارم شیرازی به آنها پاسخ دهد.


نوشته شده توسط arman در شنبه 14 مهر 1386 و ساعت 05:10 ق.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: