تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول
درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول |
ظاهرا این سخنان نشان دهنده این است كه گویا در بخش پولی و اقتصادی كشور انظباط ویژه ای وجود ندارد و هر كه می تواند برای خود سیاست گذاری می كند. البته وزرا سرگرم امتیاز گیریهای گسترده ای از بانكها هستند و به مدد حسابهای دولتی خودشان هر روزه صدها و یا هزاران فقره تسهیلات بانكی را از دولت درخواست می نمایند.
انتقادات همه روزه وزیر كار و امور اجتماعی از بانك ها در طول سه سال گذشته نشان از آن دارد كه حتی تغییر رییس بانك مركزی كه به در خزانه قفل زده بود نیز نتوانسته موجبات خشنودی وزیر كار كه تزهای اصلی اقتصادی دولت را طراحی می كند پیاده می كند. این اختلاف كه اكنون و در ماه های پایانی دولت همچنان ادامه دارد سبب تعجب محافل اقتصادی و دانشگاهی شده است .این تعجب ناشی از آن است كه مگر در یك دولت چند نظریه اقتصادی حاكم مطرح است و چند قدرت در یك دولت واحد و هم جهت وجود دارد كه مهمترین طرح های اقتصادی دولت را تحت الشعاع خود قرار داده است . و اصولا چه كسی در دولت حرف اول و آخر را می زند . اگر رییس جمهور محترم در دولت سخن نهایی را بیان می كند پس چرا باز هم بانك ها به قول وزیر كار تولید كننده ای را كه به كشور خدمت می كند به شكلهای مختلف تحت فشار قرار می دهد.ظاهرا این سخنان نشان دهنده این است كه گویا در بخش پولی و اقتصادی كشور انظباط ویژه ای وجود ندارد و هر كه می تواند برای خود سیاست گذاری می كند . جهرمی گفته است در این بحران اقتصاد جهانی بهترین كار جمع كردن نقدینگی نیست بلكه تزریق پول و سرمایه به بخش تولید و صنعت است و از سوی دیگر گفته می شود كه نقدینگی در جامعه تورم را زیاد می كند و البته جالب اینجاست كه نه هردو نظریه اجرا می گردد و نه هر دو منتفی گشته است. این وضعیت نشان دهنده آن است كه یك نابه سامانی خاص از عدم تصمیم گیر جدی در دولت وجود دارد كه نتیجه آن بیكاری فزاینده ای است كه سه سال است وزیر كار نسبت به آن هشدار می دهد.

نوشته شده توسط arman در دوشنبه 14 بهمن 1387 و ساعت 05:15 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: