تبلیغات
انجمن علمی بانكداران - چشم انداز 15 ساله
چشم انداز 15 ساله |

یک نهاد تحقیقاتی آمریکایی پیش بینی کرده است که ممکن است موقعیت جهانی این کشور در خلال دو دهه آینده تضعیف شود در حالیکه ایران می تواند به نقشی موثر در صحنه بین المللی دست یابد.

شورای ملی اطلاعات آمریکا در گزارشی پیرامون روند بلند مدت تحولات اقتصادی و سیاسی جهان نوشته است که با ظهور قدرت های اقتصادی جدید مانند چین و هند احتمال دارد طی چند دهه آینده، موقعیت اقتصادی، نظامی و سیاسی ایالات متحده در صحنه بین المللی تضعیف شود.

شورای ملی اطلاعات آمریکا نهاد تحقیقاتی وابسته به جامعه اطلاعاتی ایالات متحده، متشکل از سازمان های اطلاعاتی این کشور است و عمدتا در زمینه پژوهش در مورد تحولات میان مدت و بلند مدت فعالیت دارد.

موضوع اصلی گزارش اخیر این شورا تحت عنوان "روند جهانی تا سال 2025"، به پیش بینی تحولات آمریکا در خلال دو دهه آینده اختصاص دارد و بخش هایی نیز به آینده نگری در مورد شمار دیگری از کشورها اختصاص یافته است.

ایران

از جمله، در این گزارش آمده است که این احتمال وجود دارد که در خلال دو دهه آینده، سه کشور جدید به صف قدرت های عمده جهانی بپیوندند که عبارتند از ایران، ترکیه و اندونزی، که هر سه، مسلمان و غیر عرب هستند.

در مورد ایران، نویسندگان گزارش معتقدند که هرگاه در این کشور اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم صورت بگیرد و محیط مناسبی برای سرمایه گذاری فراهم آید، چنین تحولی می تواند باعث تغییرات اساسی "در نحوه نگرش جهانیان نسبت به این کشور و همچنین برداشت ایرانیان از خود شود."

براساس این گزارش، تغییرات بنیادین سیاسی در ایران زمینه ساز بهره برداری موثر از "ظرفیت های بالقوه طبقه متوسط تحصیلکرده و در مواردی سکولار" و در نتیجه، دستیابی این کشور به رشد اقتصادی و موقعیتی تاثیر گذار در سطح جهانی خواهد شد.

تضعیف آمریکا

گزارش روند جهانی تا سال 2025 این نظر را نیز مطرح می کند که در خلال دو یا سه دهه آینده، تضعیف موقعیت نسبی آمریکا در سطح جهانی باعث می شود تا دلار آمریکا موقعیت خود به عنوان یک ارز معتبر بین المللی را از دست بدهد.

در مقابل، پیش بینی می شود که مهمترین کشور تاثیر گذار در صحنه جهانی در خلال پانزده تا بیست سال آینده چین و پس از آن، احتمالا هند باشد.

این گزارش تصویری تیره از شرایط امنیتی جهان ترسیم می کند و می نویسد که اختلاف کشورها بر سر دسترسی به منابع طبیعی از جمله آب و مواد غذایی به افزایش تنش و مناقشه های بین المللی منجر خواهد شد.

این اختلافات خطر درگیری خشونت آمیز در مناطق متعددی از جهان را در پی خواهد آورد.

در همان حال، براساس این گزارش، "کشورهای یاغی" و گروه های تروریستی به تسلیحات هسته ای دست خواهند یافت و به این ترتیب، باعث نا امنی بیشتری در سطح جهان خواهند شد.

به گفته تهیه کنندگان این گزارش یکصد و بیست صفحه ای، با افزایش دسترسی به فن آوری هسته ای و امکانات بیشتر برای کاربرد محدود جنگ افزارهای اتمی، می توان انتظار داشت که احتمال استفاده از این نوع تسلیحات نیز افزایش یابد.

به گفته نویسندگان این گزارش، این خطر هم وجود دارد که شماری از کشورها پس از کسب فن آوری تولید تسلیحات اتمی، "گروه های تروریستی" را در امکانات و دانش خود سهیم کنند.

برنامه هسته ای ایران

در بخشی از این گزارش به برنامه هسته ای ایران اشاره شده و آمده است که طی پانزده تا بیست سال آینده، تصمیم ایران در مورد برنامه های هسته ای این کشور می تواند باعث شود تا شماری از کشورهای منطقه نیز درصدد دستیابی به تسلیحات اتمی برآیند.

 

نویسندگان گزارش نسبت به آثار برنامه اتمی ایران هشدار داده اند

براساس این گزارش، چنین وضعیتی به معنی افزودن بعدی جدید و خطرناک به رقابت های کنونی بر سر به دست آوردن موقعیت رهبری در این منطقه خواهد بود.

در عین حال، گسترش توانایی نظامی اتمی باعث خواهد شد تا کشورهای ضعیف تر در صدد کسب حمایت کشورهای دارای این نوع تسلیحات برآیند در حالیکه بر شمار قدرت هایی که آمادگی ارائه چنین حمایتی را دارند نیز افزوده خواهد شد.

گسترش دسترسی به جنگ افزارهای اتمی با گسترش زمینه های بروز تنش همراه خواهد بود زیرا، به گفته نویسندگان این گزارش، افزایش دمای کره زمین به کمبود منابع آب، غذا و انرژی منجر می شود و رقابت و احتمالا مناقشه و نزاع بر سر این نوع منابع را شدت می بخشد.

گزارش شورای ملی اطلاعات می افزاید که نظام بین المللی تا سال 2025 کاملا متحول خواهد شد که دلیل آن ظهور قدرت های جدید، جهانی تر شدن اقتصاد، انتقال قدرت از غرب به شرق و افزایش نفوذ گروه ها و نهادهای مستقل از دولت ها، از جمله سازمان های تروریستی است.

در حالی که ایالات متحده همچنان بزرگترین قدرت واحد در سطح جهان باقی خواهد ماند، قدرت نسبی این کشور حتی در زمینه نظامی و در نتیجه، امکان تاثیرگذاری آن بر تحولات جهانی کمتر از امروز خواهد بود.

ریاست جمهوری اوباما

گزارش روند جهانی تا سال 2025 کوتاه مدتی قبل از آغاز دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، منتشر می شود و در مقایسه با گزارش دیگری که شورای ملی اطلاعات در سال 2004 منتشر کرد، حاوی برداشتی بدبینانه تر نسبت به موقعیت آینده آمریکا در صحنه جهانی است.

در عین حال، انتشار مطالبی پیرامون از دست رفتن موقعیت برتر ایالات متحده درجهان به خصوص در زمان های بروز تحولات شدید در صحنه بین المللی، امری بی سابقه نیست.

در دهه های بعد از جنگ دوم جهانی، پدیده هایی مانند ظهور آلمان و ژاپن به عنوان قدرت های بزرگ اقتصادی، افزایش سریع بهای نفت خام در دهه 1970 و وابستگی غرب به کشورهای صادرکننده نفت، و شکل گیری و گسترش اتحادیه اروپا باعث ابراز نگرانی برخی پژوهشگران آمریکایی در مورد عقب ماندگی اقتصادی آن کشور بوده است.

همچنین، در دوره هایی که آمریکا با ناکامی هایی در صحنه سیاست خارجی مواجه بوده، پیش بینی تضعیف موقعیت جهانی این کشور رواج یافته است که از آن جمله می توان به شرایط بعد از سقوط حکومت ملیگرایان چین و خروج نظامی آمریکا از ویتنام اشاره کرد.

انتشار چنین گزارش هایی گاه به منزله هشدار به آمریکاییان علیه گرایش به درونگرایی به دلیل سرخوردگی در صحنه سیاست بین المللی بوده است


نوشته شده توسط arman در شنبه 2 آذر 1387 و ساعت 09:30 ب.ظ
نوشته های پیشین
+ آیا بانک مرکزی نظارتی بر بانکها دارد+ آیا ((ما)) میتواند بیمه ملت ایران باشد+ افزایش سرمایه بانکها+ ویژگی اعضای کمیته انضباطی تهران + آینده صنعت بانکداری و آینده بانک ها + استخدام و اخلاق حرفه ای + کمک به مردم پاکستان یا دور ریختن پول+ بانکداران موفق در آینده چگونه اند؟+ جایزه یا جهیزیه+ در بانکداری چه خبرها که نمی شنوی+ استاندارساز ی فرایند اعطای تسهیلات+ مقررات بیشتر برای بانک های بریتانیایی+ درحوزه سیاستهای پولی دولت چه كسی حرف اول + بخیلها به‌جای «كلیدر» دولت‌آبادی «دن آرام» شلوخوف را می‌خوانند. + چشم انداز 15 ساله

صفحات: